Co jest, czym i do czego - automaty schodowe, czujniki ruchu, gniazda elektryczne
Co jest, czym i do czego - automaty schodowe, czujniki ruchu, gniazda elektryczne

Dla tych, którzy jeszcze niezbyt pewnie poruszają się po zagadnieniach związanych z elektryką, przedstawiamy krótkie wyjaśnienie dot. najczęściej kupowanych materiałów elektrycznych.

Czujniki ruchu – jak już sama ich nazwa wskazuje, wyczuwają czy raczej wykrywają ruch. Ich instalacja to sposób na zautomatyzowanie procesów włączania i wyłączania zasilania instalacji elektrycznych oświetlenia, klimatyzacji lub ogrzewania. Spełniają cały szereg zadań, wpływających na komfort życia: od oszczędności związanych ze zmniejszeniem zużycia energii, przez bezpieczeństwo informowania o zbliżaniu się osób postronnych, po najzwyklejszą, ale jakże pożądaną przez wszystkich wygodę. Do wyboru modele zróżnicowane pod względem sposobu wykrywania ruchu – detektor może wykorzystywać fale ultradźwiękowe, mikrofale (jak ten model https://www.elektryzuj.com.pl/pl/p/CZUJNIK-RUCHU-MIKROFALOWY-JQ-25B-JQ25B-250W/501 ) lub podczerwień.

 

Automaty schodowe – bardzo przydatne urządzenia, za sprawą, których zapewnisz automatyczne oświetlenie, a zatem i bezpieczeństwo korzystania z klatek schodowych, korytarzy, toalet w budynkach publicznych. Automat schodowy odpowiada za włączenie i wyłączenie oświetlenia po określonym czasie. Ustawiasz czas, przez który automat ma podtrzymywać oświetlenie, a po jego upływie zostanie samoczynnie wyłączone. Przykładowy automat schodowy znajdziesz tu (https://www.elektryzuj.com.pl/pl/p/AUTOMAT-SCHODOWY-AS-B-220/283), razem z osprzętem do stworzenia pełnej instalacji oświetlenia schodów – np. z łącznikiem schodowym, takim jak tu (https://www.elektryzuj.com.pl/pl/p/Lacznik-schodowy-10-AX%2C-srebrny-mat-Simon54/1343 ).

 

Gniazda elektryczne – to podstawowy, a dokładniej mówiąc, najbardziej widoczny element instalacji elektrycznej. Choć powszechnie określa się je kilkoma różnymi nazwami, takimi jak: kontakty, gniazda wtykowe czy gniazdka, to bez względu na nazwę, spełniają jedną podstawową rolę - umożliwiają podłączenie urządzeń elektrycznych do źródła energii.

Gniazda produkowane są w dwóch wersjach, a konkretnie: jednofazowe i trójfazowe. Te pierwsze dzielą się na podtynkowe i natynkowe, i występują w dwóch odmianach określanych jako typ E i typ F. W Polsce przyjęto stosowanie gniazdek typu E (nazywanych również gniazdkami francuskimi), charakteryzujących się dwoma otworami i bolcem uziemienia, dostosowanych do obciążenia do 16 A.

W dobie silnej konkurencji prześcigającej się w innowacyjnych rozwiązaniach, mających ułatwić nam życie, możemy przebierać w różnych rodzajach gniazd - i bardzo nas to cieszy, bo np. do mieszkań czy biur, mamy specjalne gniazda meblowe wpuszczane w blat (jak tu https://www.elektryzuj.com.pl/pl/p/Gniazda-wpuszczane-w-blat-3x250V-z-przewodem-1%2C5m-OR-AE-1337B/1592) lub wysuwane z blatu (jak ten model https://www.elektryzuj.com.pl/pl/p/Gniazdo-meblowe-wysuwane-z-blatu-3x250V-AC-OR-AE-1348/1594 ). Natomiast do pomieszczeń przemysłowych czy do garażu wybrać można bardziej specjalistyczne, bo np. odporne na oleje gniazdo gumowe (takie jak tu https://www.elektryzuj.com.pl/pl/p/GNIAZDO-GUMOWE-AEP-230V-IP44-16A/520) lub wysoce praktyczne gniazdo przenośne (takie jak ten egzemplarz https://www.elektryzuj.com.pl/pl/p/GNIAZDO-PRZENOSNE-16A-250V-2X2P-Z-GN-270/524 ).  

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl