Rozdzielnice elektryczne – podtynkowe i natynkowe. Co wybrać?
Rozdzielnice elektryczne – podtynkowe i natynkowe. Co wybrać?

Zaczniemy od podstaw, bo rozdzielnice, choć mają fundamentalne znaczenie dla poprawności funkcjonowania instalacji elektrycznej i bezpieczeństwa użytkowników budynków, często bywają niedoceniane. Warto podkreślić, że świadomy i przemyślany wybór rozdzielnicy to ułatwienie w pracy przy montażu instalacji, intuicyjne korzystanie z niej w trakcie długich lat użytkowania i możliwość rozbudowy jej zawartości w przyszłości.

Co najistotniejsze - rozdzielnica elektryczna ma pomieścić najważniejsze elementy instalacji elektrycznej, zabezpieczać je i ułatwiać szybki dostęp do nich. Jest specyficznym centrum dowodzenia instalacją elektryczną, tym bardziej, że najczęściej w domach jednorodzinnych montuje się jedną rozdzielnicę. Wszystkie najważniejsze urządzenia – odpowiedzialne za zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, przeciwprzepięciowe i chroniące przed porażeniem – skupione są w jednym miejscu.

Rynek materiałów elektrycznych oferuje nam aktualnie bardzo wiele, również w przypadku rozdzielnic budowlanych. Podstawowe ich rozróżnienie na rozdzielnice natynkowe i podtynkowe odnosi się do sposobu montażu omawianego sprzętu, i zasadniczo rozdzielnice różnią się właśnie głównie tym gdzie i jak będą usytuowane. W obu wariantach istnieje pełna dowolność wyboru rozmiaru rozdzielnicy i możliwość indywidualnego rozmieszczenia w niej elementów instalacji, zgodnie z własnymi potrzebami. Przykłady szerokiego wyboru różnych wariantów rozdzielnic znajdziesz w naszym sklepie – rozdzielnice natynkowe (https://www.elektryzuj.com.pl/pl/c/Rozdzielnice-natynkowe/82 ) i podtynkowe (https://www.elektryzuj.com.pl/pl/c/Rozdzielnice-podtynkowe/86 )

W praktyce, rozdzielnice mogą być zainstalowane w dowolnym miejscu budynku, byle było łatwo dostępne (na wypadek awarii) i suche. Zatem podstawowym pytaniem przy zakupie rozdzielnicy powinno być – czy chcę ją ukryć, czy może nie ma znaczenia czy będzie ona widoczna czy nie?

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl